Moruše bílá (latinsky Morus alba pendula) je strom pocházející z Číny a dorůstající výšky až 20 metrů. Původně sloužil jako potrava pro bource morušového, později se přišlo na význam samotné rostliny. Císař Karel Veliký si ji velmi oblíbil a nařídil její pěstování coby ovocného stromu na císařské farmě. Tak se dostala do Evropy a dnes již na našem území úspěšně roste po staletí.
Plody moruše se vzhledem velmi podobají ostružině – jsou tvořeny souplodím malých kulatých peckoviček bílé či jemně narůžovělé barvy. Jsou sladké, ale vzhledem k jejich malé odolnosti se nedají v čerstvém stavu převážet, proto je v této podobě v obchodech nenalezneme. Pokud ale přesto o plody stojíme, můžeme je sehnat v jejich sušené podobě. Sušení navíc ještě zvyšuje obsah cukru, takže jsou mnohem sladší, než ty čerstvé.
Svým obsahem se plody řadí mezi superpotraviny. Obsahují velké množství vitamínu C, také vitamín K a celou řadu minerálů – železo, vápník, fosfor, draslík, hořčík a další. Nezapomeňme ani na vysoké množství vlákniny a bílkovin. Pokud vás tedy honí chuť na sladké, namísto nezdravých cukrovinek sáhněte po zdravém plodu moruše. Určitě tělu prospěje mnohem více.
Čínská tradiční medicína moruši vyzdvihuje coby přípravek na léčbu únavy a slabosti, dále prý upravuje chudokrevnost, prospívá ledvinám, pomáhá při prevenci před rakovinou, brání předčasnému šedivění vlasů, zlepšuje spánek a zklidňuje mysl.
Plody tělu také přináší látku zvanou resveratrol. Jedná se o antioxidant, který má kromě antioxidačních také antibakteriální účinky. Kromě toho moruše obsahuje také moranolin, který zpomaluje vstřebávání sacharidů a napomáhá tak udržovat správnou hladinu glukózy.
Sušené plody lze konzumovat samotné či v jogurtu, smoothie nebo kaši. Svou sladkou chutí se hodí také do dezertů nebo při pečení. Skvěle se hodí také do směsi s oříšky. Čerstvé plody pak lze zpracovat na víno, mošt, marmeládu či jiná jídla. Sladce medová chuť dává prostor k experimentům. Vyzkoušejte ji také.