Pracovali jste jako ďas, přesto s vámi zaměstnavatel ukončil pracovní poměr ve zkušební době nebo neprodloužil dobu určitou, v lepším případě – pardon – jste obdrželi výpověď pro nadbytečnost. V posledním případě máte alespoň ze zákona nárok na odstupné, jakousi „finanční záplatu“, která se odvíjí od toho, jak dlouho jste pro firmu pracovali.
Možná jste tušili nadcházející konec pracovního poměru a sami jste aktivně vyhledali nového zaměstnavatele. Gratuluji!
Ti ostatní, kteří najednou zůstali bez práce, nemají jinou možnost, než požádat Úřad práce v místě svého trvalého bydliště o zprostředkování zaměstnání. Formulář získáte na Úřadu práce nebo si ho můžete vytisknout z webu MPSV, záložka Integrovaný portál, tiskopisy.
Ne každý ale může požádat o zprostředkování zaměstnání.
O zprostředkování zaměstnání nemůžete požádat, pokud jste uznáni práce neschopnými, což má určitou logiku. Nemůžete pracovat, jste nemocní, proto nemůžete požádat Úřad práce o zprostředkování zaměstnání.
Ani invalidní důchodci ve třetím stupni (dříve plný invalidní důchod) nemohou požádat úřad práce o zprostředkování zaměstnání s výjimkou toho, který je schopen pracovat za zcela mimořádných podmínek.
V neposlední řadě se nemůže zaregistrovat ani člověk, který vykonává trest odnětí svobody nebo je ve vazbě. Zákon myslel i na matky, které pobírají peněžitou pomoc v mateřství v době před porodem a době šesti týdnů po porodu – také nemohou požádat o zprostředkování zaměstnání. Ani si nedovedu představit, že by maminka chtěla opustit miminko a toužila po práci …
Další specifickou překážkou jsou způsoby ukončení „Zaměstnání zprostředkované krajskou pobočkou Úřadu práce“. Může se stát, že zaměstnanec sám a bez vážného důvodu ukončí zaměstnání, které mu „našel“ úřad práce. Nic na tom nemění ani to, že pracovní poměr skončí dohodou. Dalším problémem je i to, když s vámi zaměstnavatel skončí pracovní poměr pro „porušení pracovní kázně“. Pozor tedy na to! Pokud nemáte v záloze práci, neukončujte bez rozmyslu zaměstnání zprostředkované Úřadem práce