Vánoční koření

Nastává vánoční čas, tedy atmosféra přímo zavánějící klidem, mírem a pocitem radosti a bezpečí rodinného kruhu. K tomu neodmyslitelně patří nejen těšení se na Štědrý večer, kapra a salát, rozsvícený vánoční stromeček a plno dárečků pod ním, ale také chuť a aromatická vůně vánočního koření známých i méně známých exotických rostlin, které nám ten vánoční čas zpříjemňují. Nejen ale to, některé mají dokonce léčebné účinky, pomáhají léčit nachlazení nebo podrážděný žaludek. Kteréže koření to tedy je? Pojďme si ho představit v předstihu vánoc se ponořit do příjemné pohody.
skořice hvězdičky
SKOŘICE
Skořice je bezesporu favoritem mezi vánočním kořením. Její aromatickou vůni znali již lidé několik tisíciletí před naším letopočtem, kdy jí připisovali velkou a tajemnou moc. Dnes se přidává nejen do vánočního cukroví, ale hodí se také do svařeného vína, grogu i punče. Nejen že krásně provoní, ale navíc zvýrazní každé jídlo i pití. A k tomu všemu podporuje zažívání a krevní oběh, funguje jako prevence rakoviny, zahřívá celý organismus, působí antibakteriálně, snižuje chuť k jídlu, podporuje vykašlávání, je vhodná při úzkostech a depresích, a její silice se používají k masážím bolavých svalů a kloubů.
vanilkové rohlíčky
VANILKA
Vánoce bez vanilkových rohlíčků si asi umí představit málokdo. Vanilka je fermetovaná tobolka orchideí, která pochází z Mexika, odkud byla převezena do Evropy někdy v 16. století. Toto drahé koření se vyznačuje nasládlou chutí i vůní, která dělá z rohlíčků hvězdu vánočního cukroví. Vanilka je ovšem silné afrodiziakum. Její vůně uklidňuje rozbouřenou psychiku a napnuté nervy, proto se používá k uklidnění, při depresích, při poruchách spánku, ale také na zlepšení trávení, při horečce i chudokrevnosti. Její vůně také napomáhá při odstranění náklonnosti k alkoholismu a drogám.
hřebíček a pomeranč
HŘEBÍČEK
hřebíček jsou vlastně sušené kalichy s poupětem hřebíčkovce kořeněného, což je stálozelený strom, který roste v tropech. V českých kuchyních zdomácněl pro svou pikantní nasládlou chuť i vůni, která je v některých jídlech a nápojích přímo nepostradatelná. Hřebíček ale není jen koření, má také silně dezinfekční a lokálně znecitlivující účinky. Navíc zabraňuje vzniku paradentózy, zubního kazu, podporuje tvorbu bílých krvinek, léčí zhoubné nádory, likviduje viry, plísně a bakterie, čím si zasloužil přední místo mezi nejúčinnějšími přírodními antibiotiky. Používat ho můžete také při nachlazení, chřipce, žaludečních katarech, střevních potížích i nejrůznějších zánětech. Navíc je vhodný k ošetření zanícené kůže i popálenin.

Author: